![]() |
![]() |
A SIRC egy új kezdeményezés a biztonságos IRC-zés felé. A dolog lényege az, hogy minden, ami a SIRC-en zajlik lehallgathatatlan. Ezt úgy lehet elérni, hogy az egész forgalmat titkosítva bonyolítjuk le, méghozzá nem is csak úgy, egyszerûen, hanem egy folyamatosan változó, 1024 bites kulccsal.
Több okból is. Egyrészt azért, mert jólesô érzéssel tölt el, hogy bárki is akarja lehallgatni beszélgetéseidet (nem csak a csatornán, a privátokat is!), a haját tépi majd, mert egy árva mukkot sem fog érteni az egészbôl.
A második ok amiért érdemes SIRC-elni, az a társaság. Itt nem tûrünk meg lámákat, se senkit aki csak elrontaná az örömünket. Példának okárt az egés SuliNET ki van tiltva. Egyszóval SIRC-en egy lényegesen inteligensebb és értelmesebb társaságot találsz majd.
Hogy csatlakozni tudjál, semmi mást nem kell tenned, csak letöltened egy egyszerû programot, elindítanod, és kedvenc klienseddel csatlakozni. Ennek pontos lépéseit alább ismertetjük:
GNU/Linux, és egyéb UN*X-szerûségekA legegyszerûbb, ha megkeresedd az stunnel nevû programot a disztribúciódban. Debian GNU/Linux esetén ez a stunnel csomagban található. Megszerezni a legegyszerûbben úgy lehet, hogy beírod a következô sort a /etc/apt/sources.list nevû állományba:
deb http://non-us.debian.org/debian-non-US stable non-US
Ezek után kiadod (root-ként persze) a következô parancsokat:
RedHat felhasználók minden valószínûség szerint megtalálják a csomagot a CD-jükön.
Ha esetleg nem találod a disztribúciódhoz való stunnel-t, akkor a files/ könyvtárból le tudod tölteni. Itt megtalálható a forrás is és a különbözô disztribúciókhoz tartozó bináris is. Abban az esetben, ha a bináris nem futna, a files/redhat/static/ könyvtárban találsz olyat, ami egészen biztosan mûködni fog.
FreeBSD felhasználók megtalálhatják az stunnel-t a ports collection-ben. FreeBSD 4.0-RELEASE esetén ez /usr/ports/security/stunnel.
Ha megvagy a letöltéssel, akkor indítsd el az stunnel programot (nem kell root-ként indítani!). A paraméterezést lásd egy kicsit késôbb.
Ezek után fogjad kedven IRC kliensed, és csatlakozz localhost:6642-höz (vagy 6642 helyett ahhoz a porthoz, amit az stunnel-nek megadtál). Valahogy így gondolom a dolgot:
irc localhost:6642Windows
bitchx localhost:6642
A legeslegegyszerubb, ha ide kattintasz: old, es elolvasod az ott leirtakat!
Win9x/ME/Y2K:
Letoltod az S-Tunnel.Exe filet es installalod.
Vagy:
Letöltöd az stunnel.exe-t, és a
http://www.sirc.hu/files/windows/ könyvtárban
található két DLL-t, lehetôleg ugyanabba a könyvtárba.
Ezek után indítasz egy MS-DOS Prompt-ot, belépsz abba a könyvtárba, ahova az stunnel.exe-t raktad, és elindítod. Paraméterezést lásd egy picit késôbb.
Ha elindult, akkor az MS-DOS Prompt ablakot kicsinyítsd le, de ne zárd
be. Ezután indítsd el kedven kliensed (kitalálom: mIRC). Szervernek
add meg, hogy localhost, port-nak pedig 6642-t (vagy ha mást
adtál meg az stunnel-nek, akkor azt). Csatlakozz, és már
ott is vagy! Gyere be a #chat csatira, hogy elbüszkélkedj!
Kliensek találhatóak még itt (win*, linux, *bsd, solaris8).
Mind Windows, mind UNIX-szerûségek alatt ugyanúgy kell indítani az stunnel-t:
stunnel -P none -c -d localhost:<port> -r <szerver>:6657
A teljesség kedvéért álljon; itt néhány példa:
stunnel -P none -c -d localhost:6642 -r segfault.sirc.hu:6657
stunnel -P none -c -d localhost:6642 -r elte.sirc.hu:6657
stunnel -P none -c -d localhost:6667 -r wbt.sirc.hu:6657
Ha a segfault.sirc.hu esetleg nem enged be, akkor próbáld újra, de inkább az elte.sirc.hu-t használd ekkor!